انواع ورق

ورق گالوانیزه؛ عملیات گالوانیزاسیون، مزایا و کاربردها

در سال ۱۷۴۲، شخصی به نام ملوین که شیمیدانی فرانسوی بود  سمیناری به منظور پوشش‌دهی آهن با غوطه‌ور  کردن آن در مذاب روی ارائه کرد. چندین سال بعد دانشمند فرانسوی دیگری تحقیقات در این زمینه را ادامه داد و شیوه‌ی نوین دیگری به منظور پوشش آهن را مورد بررسی قرار داد برای این کار ابتدا آهن را کاملا تمیز کرد ( به کمک اسید سولفوریک )  و سپس آن را در فلاکس کلرید آمونیوم فرو برد بدین صورت پوششی برای آهن تشکیل می‌شود. در این مطلب به بررسی این موارد پرداخته‌ایم: زنگ زدگی چیست، ورق گالوانیزه، عملیات گالوانیزاسیون، ضخامت پوشش گالوانیزه، اثر سیلیکون در ضخامت پوشش، مزایای استفاده و کاربردهای ورق گالوانیزه.

مجموعه‌ی آهن آنلاین ورق گالوانیزه را در ضخامت‌ها و کارخانه‌های متعدد عرضه می‌نماید. شما می‌توانید قیمت ورق گالوانیزه ( از جمله قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد، قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس، قیمت ورق گالوانیزه کاشان) در لیست قیمت این محصول در سایت  مشاهده فرمایید.

بیش‌تر بخوانید: ورق فولادی؛ انواع، کاربردها و ویژگی‌ها

زنگ زدگی چیست؟

در این قسمت به عملیات زنگ‌زدگی آهن اشاره می‌کنیم تا درک مفاهیم مطلب ساده‌تر گردد. آهن تنها در حضور آب و اکسیژن زنگ می‌زند. با انجام اکسایش بر سطح یک جسم آهنی آند شکل می‌گیرد. در بخش دیگری از این سطح که آب و اکسیژن حضور دارند کاتد تشکیل می‌شود. فرآیند صورت گرفته باعث شکل‌گیری یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی کوچک می‌شود. با حرکت آندها به سمت کاتدها زنگ خوردگی صورت می‌گیرد.

فرآیند زنگ زدن ورق گالوانیزه | ورق گالوانیزه؛ عملیات گالوانیزاسیون،مزایا و کاربردها

فرآیند زنگ زدن ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست؟

در این قسمت می‌خواهیم تعریفی ساده از ورق گالوانیزه ارائه نماییم. اگر آهن را با فلز روی پوشش دهیم آن آهن را گالوانیزه کرده‌ایم ( آهن مد نظر در این پروسه را ورق آهنی در نظر می‌گیریم ). از ویژگی‌های منحصر به فرد این ورق می‌توان به عدم زنگ‌خوردگی ورق حتی بعد از از بین رفتن پوشش روی اشاره کرد. اساس تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق‌ سرد است. در فرآیند تولید، چندین میکرون فلز روی را در تمامی سطوح ورق پخش می‌کنند علت این امر جلوگیری از زنگ خوردگی ورق در برابر عوامل بیرونی است. اگر مقدار فلز روی نشانده شده ورق افزایش یابد. در اصطلاح می‌گویند ورق تولیدی coting بالایی دارد. Coting ورق‌هایی که در کشور چین تولید می‌شود معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ در نظر گرفته می‌شود. اما coting ورق‌های تولیدی کشورهای کره، ژاپن و هند تا ۱۸۰ نیز می‌باشد. ساختار تولیدی آهن گالوانیزه به این صورت می‌باشد که بین روی و آهن  پیل‌های الکتروشیمیایی شکل می‌گیرد. در این ساختار آهن نقش کاتد را به جای روی ایفا می‌کند و به طور بالعکس روی نیز به جای آهن در نقش آند ظاهر می‌شود. با این عملیات روی به علت اینکه در مقایسه با آهن فلزی فعال‌تر است اکسیده می‌گردد ( باید توجه داشته باشید که فلز روی پتانسیل احیای کمتری نسبت به آهن دارد ولی پتانسیل اکسید آن نسبت به آهن بیشتر می‌باشد ).

عملیات گالوانیزاسیون در ورق گالوانیزه

کلیه‌ی محصولات فلزی را می‌توان از دو طریق در برابر خوردگی ( زنگ‌زدگی ) مقاوم کرد. ۱- پوشش کویل ۲- رنگ کردن. فرو بردن آهن یا فولاد در مخزنی از مذاب روی ( به منظور پوشش‌دهی ) را گالوانیزاسیون با روش غوطه‌وری گرم می‌گویند. این روش نسبت به سایر روش‌ها از فولاد در برابر زنگ‌زدگی  محافظت می‌نماید. گالوانیزاسیون به روش غوطه‌وری گرم از شیوه‌های پرکاربرد و قدیمی در برابر زنگ‌زدگی می‌باشد. با ایجاد لایه‌ای محافظ این عمل را انجام می‌دهد. باید توجه داشته باشید که شرایط حاکم بر محیط و ضخامت روی بر محافظت از فولاد و آهن به منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی تاثیر به‌سزایی را ایفا می‌کنند.  لایه‌ی محافظ شکل گرفته دو ویژگی مهمی را دارد. ۱- چسبندگی به فلز اولیه ۲- مقاوم بودن در برابر اصطحکاک. تعداد  لایه محافظ در فرآیند گالوانیزه کردن بیش از یک عدد است به عبارتی لایه‌ی مد نظر جزئی از سطح فولاد را شکل می‌دهد.

ضخامت پوشش گالوانیزه

استانداردهای مختلفی برای گالوانیزه کردن در نظر گرفته‌اند. براساس این استانداردها ورق‌های گالوانیزه در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از این استاندرادها بدین شرح می‌باشند: شرایط سطحی، ترکیبات شیمیایی فولاد، نرخ سرد کردن فولاد، متالوژی فرآیند گالوانیزه و مدت زمان غوطه‌وری در حمام روی. در عملیات گالوانیزه کردن. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فولادی که قرار است گالوانیزه شود اهمیت بالایی دارد. برای مثال میزان فسفر و سیلیکون در ضخامت کربن تاثیر می‌گذارد. اگر میزان سیلیکون و فسفر به ترتیب، چهار صدم درصد و پنج صدم درصد ( حتی بیشتر از این مقادیر ) باشد باعث ضخیم شدن پوشش می‌شود. ( لازم به یادآوری است که میزان کربن، منگنز و روی تاثیر کمتری بر ضخامت پوشش‌های گالوانیزه دارد ).

نمایی از خط تولید ورق گالوانیزه | ورق گالوانیزه؛ عملیات گالوانیزاسیون، مزایا و کاربردها

نمایی از خط تولید ورق گالوانیزه

اثر سیلیکون در ضخامت پوشش

با استفاده از ترکیبات مشخصی از فولاد، لایه آلیاژی روی – آهن قوی می‌شود در نتیجه‌ی این عملیات آلیاژ روی – آهن به جای اینکه ظاهری درخشان داشته باشد ظاهری خاکستری مات و تیره رنگ خواهد داشت. مقاومت این پوشش خاکستری مات با مقاومت پوشش گالوانیزه‌ای که ظاهری درخشان دارد در برابر خوردگی ( زنگ زدگی ) یکسان می‌باشد. لایه‌های آلیاژی با افزایش دما و طولانی شدن مدت زمان غوطه‌وری ضخیم‌تر می‌گردند و علت این امر، فرآیند نفوذی واکنش گالوانیزه می‌باشد. همان طور که می‌دانید در فرآیندهای نفوذی ابتدا واکنش سریع انجام می‌پذیرد اما با گذشت زمان و ضخیم شدن لایه‌های آلیاژی سرعت واکنش‌پذیری کاهش می‌یابد. ضخامت خارجی ( لایه‌ی روی )  وابستگی شدیدی به بیرون آوردن نمونه از حمام روی دارد. با خروج سریع نمونه از حمام روی پوشش شکل گرفته شده بسیار ضخیم خواهد شد. به منظور اندازه‌گیری ضخامت پوشش تشکیل شده چند نقطه را اندازه‌گیری می‌نمایند و سپس با گرفتن میانگین از اندازه‌های بدست آمده ضخامت نهایی پوشش مد نظر مشخص می‌شود.

مزایای استفاده ی ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه مزیت‌های زیادی بخصوص در ساخت‌وساز دارد. در این قسمت به برخی از این مزیت‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اگر ورق‌های گالوانیزه در محیط‌هایی که میزان خوردگی بالایی دارند مورد استفاده قرار گیرند بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می‌کنند.
  • روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روش‌هایی که برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شود هزینه‌ی کمتری دارد.
  • پوشش‌هایی که از طریق گالوانیزاسیون تشکیل می‌شوند به دلیل استفاده از ساختار ویژه مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و اصطحکاک دارند.
  • پوشش‌دهی‌های حاصل از طریق گالوانیزه به راحتی تنها از طریق چشم قابلیت بررسی دارند ( بدون نیاز به هیچ آزمایش خاصی ).

کاربردهای ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه در تولید لوازم آشپزخانه، گل‌خانه‌ها، شیروانی منازل، کانال کولر، لوله‌های بخاری و پوشش‌دهی‌های بیرونی ساختمان ( به دلیل سطح مناسب ) و یا هر جای دیگری که امکان زنگ خوردگی وجود دارد استفاده می‌کنند.

موارد فوق در زمینه‌ی ورق گالوانیزه و  کاربردهای  آن می‌باشد. برای اطلاع از قیمت گالوانیزه به لیست قیمت مراجعه فرمایید. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید، می‌توانید آن را از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *